< Uitgebreid programma per venue

Timetable

Opening / City Hall

19:54 – 20:05
Carillon Concert by Frank Steijns & Kumulus Ensembles

1. Boekhandel Dominicanen

20:00 – 00:00 Club
Lucky 13 by FASHIONCLASH, DIDI x TIA x COLLECTIVE 12
20:00 – 00:00 Video Projections Mees Walter

20:13 > (last one at 23:13)
Every hour | Live performances by Diederik Kreike with The Imperial Armpits

21:00 –00:00
Let’s Play Roulette with Holland Casino Valkenburg

00:00 – 01:00
Spoken Word by Special Collections Maastricht University
____________________________

2. Bonnefanten

20:00 – 21:00 Labyrinth of the Arts

20:00 – 01:00
Exhibitions: Robin de Puy: Randy / Beating around the bush Episode #5 Old Masters never die / Juliaan Andeweg, Bob Eikelboom and Daniel van Straalen: Making Money For My Friends / Collection Jacques & Miny Defauwes / Stanley Donwood, Optical Glade

20:00 – 01:00
Lucky & unlucky drinks
20:00 – 01:00 Mirror Photobooth
20:00 – 01:00 YO doet het ZO: Workshop Lucky Charm
20:00 – 21:00 Restauration Atelier
20:15 – 00:30 Every 15 minutes | Speed Tours
20:30 – 21:30 Live music: Pianoduo Veerline – Left to Fate
21:30 – 22:30 Labyrinth of the Arts
22:00 – 23:00 Live music: Pianoduo Veerline
23:30 – 00:30 Live music: Pianoduo Veerline
____________________________

3. Brouwerij Bosch

20:00 – 01:00
Discover the malt house, the brewery, the bottling plant, a scale model of Maastricht in 1867 and the model train association De Percee.

20:00 – 22:00 Live music: Wieker Fanfare
20:00 – 01:00 Theatre Acts
20:00 – 01:00 Beer tasting + bites Le Salonard & Vosselaer
22:00 – 01:00 Live music: Flora Minis
22:00 – 01:00 Live music: Violinist Rauf Berman & Pianist Sergio Melchakov
_____________________________

4. Bureau Europa 


20:00 – 01:00 Exhibition Unvollendete
20:00 – 01:00 Drinks & Beats
21:00, 22:00 & 23:00 Guided tours
______________________________

5. Centre Céramique

Student Take Over

20:00 – 01:00
Visuele schatten: Alleen ík weet – begrijpen is een kunst / Digitaal Landschap / Honne en Tatemae / Vrijdag de 13e / Japanese Myth Games / Landscape / 043 Erfgoed / Home Alone / Japanese Totebags / Gefabriceerde Weg / The Glass Dreamscape / Museumlounge / Expose / Een potentiële verzameling van belangrijke dingen

20:00 – 01:00 DJ Herrie Huisman
20:00 – 01:00 Drinks & Bites by Coffeelovers
20:15 – 20:45 Kumulus Danscompagnie
21:30 – 22:15 Live music: Mena presents: Chayito
23:30 – 01:00 Live music: Instintivo (fusion, Jazz/RnB Trio)
______________________________

6. Drukkunstmuseum

20:00 – 01:00 ‘De Kamer van de Gedachtenmechanica’
20:00 – 01:00 Film Macchina Tipografica
20:00 – 01:00 Regout Printing Workshop
20:00 – 01:00 Sounds of computer composer Martijn Rensema

20:00 – 01:00 Demonstration of printing press & workshop
20:00 – 01:00 Exceptional Sounds by Martijn Rensema
20:30 – 23:15 Live music: Concert Jazz Duo Yule & Ildo
______________________________

7. Lumière Cinema

21:00 – 00:00 Cineville Celebrity Twister (21.00 - 21.45, 22.30, 23.15)
20:00 – 01:00 13 x shorts
21:00 & 21:40 Art talk: From Méliès to Murnau: the origins of the horror genre in silent cinema (20 min.)
22:00 – 01:00
Discobar with DJ Guillaume Colson
22:20 – 23:00
Première Video Power: Hello Joe & Complete Dynamics
22:30 - 00:30
Zombie movie TRAIN TO BUSAN

______________________________

8. Marres

20:00– 01:00 Exhibition Dreaming Awake
20:00– 01:00 Tea Bar
20:00– 01:00 Food & Drinks Marres Kitchen
______________________________

9. Museum aan het Vrijthof

20:00– 01:00 Exhibition TED: Ted Noten
20:00– 01:00 Fair at the Museum, including the Mr. Claw Timemachine
20:00– 01:00 DJ Tunes & Cocktails
21:00– 22:00 Standing Tours
______________________________

10. Natuurhistorisch Museum

Student Take Over

20:00– 01:00 Artlab: Lifelayers / Untitled / Een route vinden door onbewoonbaar land / Boycottage

20:00 – 01:00 Live music: Breezes of Oboe in the Museum by Serol Yapici

20:00 – 01:00 Drinks & Bites at Museumcafé
21:00 & 22:30 Live music: Meloduo (± 30 min.)
21:00 & 22:30 Live music: Haiku (2018) by Felipe Hoyos Gonzalez (±30 min.)
______________________________

11. Museum Sjoen Limburg

20:00– 01:00
(New) Spot on: Exhibitions Religious Art & Timberframing
20:00, 21:00, 22:00, 23:00
Lay down concert Paraskevidekatriafobia by Rutger Muller/Intro in Situ
______________________________

12. Van Eyck & B32

20:00 – 01:00
Non-Stop-Basement Performances: The Dutch whistling champion / Grandma Riekie's SoundMixShow / Patrick the useless DJ / a treadmill with loads of running modes / uncle Tonnie on a motorized sofa / or one of the other 20 acts.

20:00 - 20:20 How do you spell 'together' - Performance by Nina Glockner
20:00 - 01:00 How do you spell 'together' - Finissage exhibition Point-Loops-Blooming
______________________________

13. AFTERPARTY: Muziekgieterij

00:00– 01:00 DJ Sjang Kabang + H A A D
01:00 – 02:30 DJ Funky Bompa
02:30 – 04:00 DJ MONO BROS
04:00 – 05:00 DJ VCT
______________________________

*TIPS ENROUTE*

14. STIL.het paviljoen
20:00– 01:00 Silent Disco by Hoge Fronten (Plein Timmerfabriek)

15. The Student Hotel
20:00 – 01:00 Exhibition Sphinxpassage
20:00 – 01:00 Gin+Tonic+Tunes

Hop­-on Hop-off buses
20:00 – 01:15 Art Clubbing On Tour by CODE043
______________________________

Collage_MuseumnachtMaastricht_2018.png